Întâlnire protopopială Abruzzo-Molise

Întâlnire protopopială Abruzzo-Molise

Întâlnire protopopială Abruzzo-Molise

Joi, 14 Martie 2024, la sediul protoieriei de la parohia Pescara, a avut loc ședința ordinară ADUNĂRII PROTOPOPIALE a Protopopia¬tului ABRUZZO - MOLISE. Preoții care nu au putut fi prezenți fizic s-au conectat online pentru o bună comunicare.
Pe ordinea de zi au făcut parte mai multe puncte: în prima parte a fost stabilirea conferințelor care vor fi susținute de clerici și care vor trata aspecte legate de „Anul omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor" şi „Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi" al pastorației și îngrijirii bolnavilor precum și organizarea, confirmarea calendarului împreună-slujirilor din prima parte a anului în Protopopiatul Abruzzo-Molise.
Iar în a doua parte discuția s-a purtat despre activitățile cu tinerii: stabilirea locației pentru Festivalului Bucuriei, precum și participarea la taberele de vară și activitățile tinerilor nepsis din protopopiat.
Întâlnirea protopopială este de fiecare dată un plilej de întărire a unităţii şi comuniunii dintre preoţi în cadrul protopiatului din ABRUZZO - MOLISE.