Festivalul Bucuriei, etapa protopopială în Abruzzo Molise

Festivalul Bucuriei, etapa protopopială în Abruzzo Molise

Festivalul Bucuriei în Protopopiatul Abruzzo-Molise

 

„Bucurați-vă pururea întru Domnul. Și iarăși zic, Bucurați-vă!” (Filipeni 4, 4)

         Acesta a fost îndemnul care a răsunat Duminică, 09 Iunie în Protopopiatul Abruzzo-Molise, unde s-a desfășurat cea de-a XVI-a ediție a Festivalului Bucuriei.

        Gazda evenimentului a fost Parohia “Sfinții Ierarhi Atanasie și Chiril ai Alexandriei” din L`Aquila. După Dumnezeiasca Liturghie, copiii și adulții parohiilor din protopopiat s-au întâlnit în atmosferă de sărbătoare prezenți la această ediție a festivalului. Copiii și tinerii școlilor parohiale pregătiți de doamnele preotese au pregătit deosebite momente artistice de dansuri, cântece și poezii românești, punând emoții și bucurie în inimile tuturor celor peste 500 de români participanți la eveniment aducând astfel, încă o dovadă a talentului și a lucrului frumos pus în slujba bucuriei spre celălalt în Dumnezeu. După reprezentațiile școlilor parohiale, tinerii Nepsis și seniori din parohiile participante au oferit celor prezenți un recital și un dans inedit. 

        Din programul Festivalului nu au lipsit momentele de joc, voie bună și gustări tradiționale românești.

    Festivalul Bucurie etapa protopopială a fost realizat și cu sprijinul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni.

        Pentru împlinirea tuturor acestora înălțăm Slavă lui Dumnezeu!