„Din inimă de român – Festival de tradiții și de identitate românească” Abruzzo – Molise

„Din inimă de român – Festival de tradiții și de identitate românească” Abruzzo – Molise

”Din inimă de român – Festival de tradiții și de identitate românească”

Abruzzo – Molise

 

 

        Festivalul se va desfășura în fiecare toamnă și este una dintre activitățile care se vor desfășura  anual în cadrul protopopiatului nostru. Scopul acestui festival – și al activităților culturale în general – este acela de a oferi un cadru cât mai propice și autentic misiunii pastorale, de a (re)conecta membrii comunităților noastre la repere identitare și de a împrospăta permanent această conexiune.

        ”Din inimă de român – Festival de tradiții și de identitate românească” va avea un conținut diversificat: pe lângă prezentarea portului popular, se vor  insera elemente purtătoare de mesaj identitar (dans și muzică populară, bucătărie tradițională, meșteșuguri, obiceiuri, expoziții, concerte, concursuri, etc).

       Prima Ediție a Festivalului de tradiții și de identitate românească – Din inimă de român, se va desfășura în cadrul Protopopiatului Abruzzo-Molise, Duminică 13 Noiembrie 2022, începând cu ora 15.00 la sediul protopopiatului din localitatea Pescara, via Caduti per servizio snc.

Din program nu vor lipsi:

  • expoziție de obiecte și costume populare autentice
  • moment artistic prezentat de copiii parohiilor participante
  • gustare tradițională
  • interpretare de cântece populare (karaoke)
  • dansuri populare
  • programme și jocuri animate de voluntari pregătiți în training-urile speciale organizate.

        Organizarea evenimentului necesită și o pregătire prealabilă a spațiului și a meniului diversificat din această zi. Toți participanții sunt rugați să se înscrieri fiecare  la parohia de proveniență pentru a se întocmi o listă de prezență. (Vă rugăm distribuiți informația)

Vă așteptăm numeroși!