Liturghie Arhierească la sărbătoarea praznicului Împărătesc al Intrării în Biserica a Maicii Domnului

Liturghie Arhierească la sărbătoarea praznicului Împărătesc al Intrării în Biserica a Maicii Domnului

Liturghie Arhierească la sărbătoarea praznicului Împărătesc al Intrării în Biserica a Maicii Domnului

 

     Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Atanasie de Bogdania, duminică 21 Noiembrie 2021, la sărbătoarea praznicului Împărătesc al Intrării în Biserica a Maicii Domnului (Vovidenia), parohia noastră a primit vizita Înaltpreasfințitul părinte Mitropolit Gheorghe, din ținuturile Cehiei și ale Slovaciei, care a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

            În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul părinte Mitropolit Gheorghe a subliniat că Maica Domnului ca icoană a pregătirii lui Hristos în sufletele noastre și în casele noastre, este icoana vie a Bisericii și a fiecărui creștin. Maica Domnului este Biserică sfințită și  Rai cuvântător. Ea a pregătit sufletul și trupul ei, în așa fel încât să poată primi pe Duhul Sfânt și prin lucrarea Duhului Sfânt, Fiul ce veșnic a lui Dumnezeu să poată să devină Om și să se zămislească din ea. Maica Domnului se pregătește încă din copilărie să fie vas ales a lucrării lui Dumnezeu.

De asemenea, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Gheorghe și-a exprimat bucuria de a sluji într-o biserică vie a unei comunități ortodoxe și a subliniat importanța implicării în continuare a ctitorilor în finalizarea lucrărilor de construcție și de pictură a bisericii parohiale, care va aminti cu drag urmașilor de o generație binecuvântată care a însămânțat aici, credința, limba și tradițiile neamului nostru strămoșesc.


     “Astăzi, înainte însemnarea bunăvoinţei lui Dumnezeu şi propovăduirea mântuirii oamenilor, în Templul lui Dumnezeu luminat Fecioara se arată şi pe Hristos tuturor mai înainte Îl vesteşte. Acesteia şi noi cu mare glas să-i strigăm: Bucură-te, Împlinirea rânduielii Ziditorului.” - Tropar la Praznicul Intrării în biserică a Maicii Domnului