Festivalul Bucuriei Abruzzo - Molise

Festivalul Bucuriei Abruzzo - Molise

Festivalul Bucuriei Abruzzo Molise

 Bucuria e minunea minunilor. E coroana iubirii.
(Horia-Roman Patapievici)


             Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și purtarea de grijă a Preasfințitului Episcop Vicar, Atanasie de Bogdania, la marele praznic al Rusaliilor în protopopiatul Abruzzo-Molise s-a desfășurat etapa protopopială a Festivalului Bucuriei ediția a XIV-a . Gazdă a fost Parohia “Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” având ca partener media Televiziunea Trinitas TV.
                 După Sfânta Liturghie din acest mare și binecuvântat praznic al Rusaliilor, Duhul care s-a pogorât peste apostoli bucurându-i, ne-a bucurat pe noi toți, copii de toate vârstele prezenți la această ediție.
                   Împreună cu jurnalistul Iulian Bobîrnea și artista de muzică populară Maria Beatrice Băndoiu, moderatorii acestui festival, s-a început cu salutul autorităților locale și de stat: Cosmin Mitrea - ministru consilier al Consulatului General al României la Roma, Carlo Masci- primarul orasului Pescara, Chiara Trulli - primarul orașului Spoltore.
                În cuvântul de deschidere Pc. Pr. Alin Iarca, protopopul Protopopiatului Abruzzo-Molise a mulțumit celor prezenți aducând aminte de cuvântul Domnului „Unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu, acolo și Eu sunt în mijlocul lor” (Matei 18, 20).
            Programul artistic a fost deschis de către copiii ce frecventează, ȘCOALA ROMÂNEASCĂ DIN PESCARA - ARMONIZAREA ȘI ÎMPLETIREA VALORILOR ROMÂNEȘTI CU CELE EUROPENE 2022, proiect realizat cu ajutorul Departamentului Românilor de Pretutindeni,  urmat de grupurile parohiilor din protopopiat care împreună au participat la un recital de cântece dansuri populare și poezii. 

      Ziua a continuat cu un festival de muzică populară susținut de către un grup de artiști de muzică populară, Beatrice Maria Băndoiu, Dănuț Onoiu, Gabriel Treteag, grupul folcloric Drăgăicuțele și Cristina Coșban care au bucurat inimile celor prezenți. 

      Printre invitați s-a numărat și copilașii școlii duminicale de la schitul Sfântul Ilie - Rignano Flaminio.
   Festivalul Bucuriei va fi prezentat într-o ediție specială a emisiunii "Bucuriile Vieții" a postului de televiziune Trinitas tv, joi 23 Iunie 2022, începând cu ora 20.00. (ora României)
       Mulțumim tuturor părinților care au jertfit din timpul lor pentru a-i aduce pe copii duminică de duminică la biserică, dar mai ales copiilor care s-au implicat în buna desfășurare a festivalului din acest an.
                     Slavă și mulțumire lui Dumnezeu pentru toate!

Cuvinte cheie: