Curs de prim ajutor la Parohia „Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” din localitatea Pescara

Curs de prim ajutor la Parohia „Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” din localitatea Pescara

Curs de prim ajutor la Parohia „Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” din localitatea Pescara

       Cursul de prim ajutor BLS-D (Basic Life Support and Defibrillation) de la Parohia „Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” din localitatea Pescara, a avut loc, în sala parohială „Lia Spiridon”, unde au participat credincioși ai parohiei părinți și copii.

      Acest curs face parte din proiectul „ȘCOALA ROMÂNEASCĂ DIN PESCARA - ARMONIZAREA ȘI ÎMPLETIREA VALORILOR ROMÂNEȘTI  CU CELE EUROPENE 2023”, realizat cu sprijinul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni și a fost organizat de  către parohia „Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” din localitatea Pescara,, în parteneriat cu centrul de formare permanentă „Emergency School” – Chieti.

       Cursurile au fost susținute de către domnul Prof. Dr. Romano Torto, asistent în cadrul Serviciului de urgență, și domnul Dr. Emiliano Bruni.

      În cadrul cursului, cursanții au dobândit abilități de acționare și acordare a primului ajutor unei persoane sau unui copil aflat în stop cardio-respirator, aplicarea corectă a manevrei Heimlich și folosirea corectă a defibrilatorului cardiac.

      Manevra Heimlich este metoda de dezobstrucţie a căilor aeriene, în cazul unui pacient care se sufocă prin aspirarea unui corp străin.

      La final, toți cursanții au primit un atestat de participare și o legitimație care confirmă că persoana este instruită să acționeze și să acorde primul ajutor de bază și este abilitat să folosească defibrilatorul cardiac.

      Atelierul a fost destinat atât copiilor, cât și părinţilor și s-a bucurat de colaborarea cu reprezentanţii Crucii Roșii -România și “Emergency School”. Dincolo de necesitatea  însușirii cunoștinţelor medicale, parteneriatul cu instituţia Crucea Roșie a fost  în măsură să actualizeze și să dezvolte aptitudinile sociale și civice. Astfel, atelierele de lucru pe care le-am demarăm prin această colaborare s-au derulat pe parcursul desfășurării întregului proiect și a avut ca grup ţintă atât copii din diaspora română din regiunea Abruzzo, cât și pe părinţii acestora.

   Scopul acestui curs a fost dezvoltarea aptitudinilor civice și a stimei de sine prin asumarea voluntariatului  în cazul acordării primului ajutor premedical.

    Obiectivul cadru al cursului a fost să se conştientizeze necesitatea cunoştinţelor teoretice pentru determinarea tipului şi gravităţii stării fizice a suferindului.

  Participanții să–şi formeze deprinderi practice de acordare a primului ajutor (insolaţii,stoparea hemoragiilor, imobilizarea, respiraţie artificială, masarea indirectă a inimii, aplicarea bandajelor, etc.)

 - să explice ce înseamnă acordarea primului ajutor;

 -  să organizeze un exerciţiu de intervenţie,  în caz de urgenţă, până la sosirea medicului/ ambulanţei;

     Ca obiective operaționale:

  – să comunice informaţii corecte in cazul apelului de urgenta la 112;

  – să aplice tehnica/ metoda Heimlich (compresiune abdominala);

  – să imobilizeze o fractura de membru superior;

  – să acorde primul ajutor in cazul unei hemoragii externe.

  – să bandajeze o rană deschisa, făcând diferența între pansament şi bandaj

  – să verifice pulsul (artera carotida);

  – să prezinte componenţa trusei medicale de prim ajutor