VACANŢA PRIETENIEI DIN PRIDVORUL BISERICII LA PESCARA

VACANŢA PRIETENIEI DIN PRIDVORUL BISERICII LA PESCARA

VACANŢA PRIETENIEI DIN PRIDVORUL BISERICII LA PESCARA

 

       În săptămâna 26 iunie - 2 iulie 2022 Parohia Ortodoxă „Sfântul şi Dreptul Simeon şi Sfânta Prorociţă Ana” din Pescara desfășoară cea de-a cincea ediție a taberei de vară, numită „Vacanţa prieteniei din cerdacul Bisericii”.

      Acest proiect face parte din proiectul școlii parohiale, ȘCOALA ROMÂNEASCĂ DIN PESCARA - ARMONIZAREA ȘI ÎMPLETIREA VALORILOR ROMÂNEȘTI CU CELE EUROPENE 2022, proiect parohial sprijinit de către Departamentului pentru Românii de Pretutindeni (DRP).

       În acest an proiectului parohial s-au alăturat parohia Sfântul Ioanichie cel nou de la Muscel din localitatea Vasto,  parohia Sf. Ier. Atanasie și Chiril, Patriarhii Alexandriei din localitatea L’Aquila, parohia Sfântul Ap. si Ev. Matei din localitatea Salerno și parohia Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamț din localitatea Rovigo.

       În cadrul acestei tabere copiii vor avea posibilitatea de a petrece o săptămână din vacanţa de vară mai aproape de Dumnezeu şi de Biserică, să revadă prieteni dragi şi să lege noi prietenii, să se joace frumos, să meargă la munte, să înveţe lucruri noi şi folositoare.

       În cadrul diferitelor ateliere, ei vor învăţa să împletească câte o „brăţară a prieteniei”, să devină mai buni, mai răbdători şi mai ascultători, urcând voioşi pe scara virtuţilor creştine, vor învăţa cum să devină „îngeri păzitori” pentru colegii lor şi totodată se vor bucura cu toţii de talentele lor prin cântec şi dans, prin jocuri de cunoaştere şi de echipă, în căutarea comorii celei mai valoroase din lume: iubirea creştină.

        În prima zi de tabără, după ce au participat la slujba de Te-Deum, participanţii au făcut cunoştinţă cu locaţia si imprejurimile, cu voluntarii şi regulamentul taberei.

       A doua zi a început cu rugăciunea de dimineață, continuând cu completarea si semnarea contractului de valori, după care participanții au fost împărţiţi în trei grupe: cea a Sfântului Stelian, a Sfintei Mucenițe Filofteea și a Sfintei Mucenițe Varvara, primind mai multe informaţii despre viaţa şi faptele lor minunate. Dimineața s-a încheiat cu un atelier de dansuri populare românești.

      După masa de prânz s-a vizitat vechiul și renumitul castel de la Rocca Calascio.

      În a treia zi a taberei a avut loc atelierul Prieteniei.  „Fiule îndrăznește!” i-a adresat Mântuitorul slăbănogului din Capernaum, după ce patru prieteni ai acestuia au desfăcut acoperișul casei unde era Iisus pentru a le ajuta prietenul aflat în  suferință. Din această  emoționantă scenă de prietenie, noi am învățat astăzi mai multe lucruri folositoare vieții comunitare, dar și fiecăruia dintre noi, fiindcă prietenia este o condiție a adevăratei comuniuni. Cu această ocazie, copiii împreună cu voluntarii noștri au lucrat la „tabloul prieteniei”, mărturie a legăturii frumoase create în această perioadă scurtă, dar importantă din viața fiecăruia. 

     În a doua parte a zilei copiii au vizitat castelul din localitatea Bominaco și Oratorio di San Pellegrino, numit și Capella Sixtina D'Abruzzo, datorită picturilor în frescă din interiorul ei. 

    Atelierul de teatru creștin în aer liber a întregit peisajul cestei frumoase zile de tabără.  

      Ziua de de miercuri a început cu săvârșirea Sfintei  Liturghii la prăznuirea Sfinților Petru și Pavel unde toți copiii s-au împărtășit.

      După Sfânta Liturghie a avut loc atelierul de căsuțe, unde copiii în grupuri de câte doi au confecționat căsuțe pentru păsările care se vor instala prin pădurile din împrejurimi. 

    A doua parte a zilei a continuat cu o deplasare la piscină unde cu toții ne-am bucurat de apă și de soare. 

    Ziua de joi a început cu programul de înviorare, rugăciunea și micul dejun, după care a continuat cu atelierul de teatru creștin, în cadrul căruia copiii au pregătit două scenete: "Cea mai frumoasă floare" (teatru de umbre) și "Puterea rugăciunii", pe care le-au prezentat cu entuziasm vineri, cu ocazia vizitei Preasfințitului Părinte Episcop Siluan în mijlocul nostru.

   A doua parte a zilei de joi a fost petrecută în parcul Gliura, unde ne-am bucurat de multe jocuri de echipă, vânătoarea de comori și tradiționalul foc de tabără.

Vineri a fost o zi deosebită pentru noi toți. Doi oaspeți de seamă au poposit în mijlocul nostru: Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și doamna Elena Postelnicu, jurnalist la Radio România Actualități. Vizita ierarhului nostru a adus bucurie și binecuvântare tuturor celor prezenți. După prezentarea celor două scenete, a urmat un un frumos și interesant dialog. La urmă, copiii i-au oferit Preasfințitului Părinte tricoul taberei și alte obiecte confecționate de în cadrul atelierelor, primind ca binecuvântare câte o iconiță cu Sfântul Cuvios Siluan Athonitul.

După-amiază copiii s-au putut bucura de jocuri libere, după care a urmat seara talentelor, descoperirea "îngerașului păzitor" și vizionarea filmului taberei.

Ultima seară de tabără s-a încheiat cu multe îmbrățișări și lacrimi de emoție, care au dovedit că tabăra prieteniei de la Pescara și-a împlinit scopul, toți cei prezenți dorind ca aceste momente de bucurie petrecute împreună să nu se termine încă.

Pentru toate cele împlinite dăm slavă și mulțumire lui Dumnezeu, așteptând cu drag următoarea tabără de la Pescara.

Cuvinte cheie: