Vacanța Prieteniei 2024

Vacanța Prieteniei 2024

Vacanța Prieteniei 2024

 

     Vacanța prieteniei 2024 se desfășoară în localitatea Altipiani di Arcinazzo (Lazio) și este organizata de către Parohia Pescara în colaborare cu Parohiile Vasto, L’Aquila și Rovigo.

     La aceasta tabără participă 105 de copii, tineri și animatori. În aceste zile de tabără, aceștia vor participa la mai multe activități recreative, drumeții în natură, ateliere de comunicare și dezvoltare personală, de prevenție a dependențelor și de prim ajutor, teatru și dansuri populare, vor beneficia de multe jocuri de cunoaștere și de alte surprize, toate având ca obiectiv închegarea unor prietenii frumoase și durabile, precum și o mai mare apropiere de Dumnezeu, de spiritualitatea si tradițiile neamului românesc, ai căror vlăstare sunt.

      Nu vor lipsi participarea la Sfânta Liturghie, precum și la mai multe ateliere de cateheză și duhovnicie împreună cu Părintele Nicodim de la Mânăstirea “Buna Vestire” din Mirabella  Eclano (AV).

      Bucuria petrecerii împreună va fi încununată de vizita Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei, alături de care vor petrece o după-amiază plină de bucurie, presărată cu dialoguri ziditoare de suflet.

     Tabăra a început cu Slujba de Te Deum și binecuvântarea structurii cu apă sfințită, după care  participanții au făcut cunoștință cu animatorii și echipa de organizare, împreună cu care au făcut mai multe jocuri de cunoaștere. Cina și rugăciunea de seară au încheiat această frumoasă  zi de tabără.    

        Tinerii participanți au fost împărțiți în șase grupe, în funcție de vârstă, fiecare grupă primind ca ocrotitor pe unul dintre Sfinții Arhangheli, având astfel ocazia de a se familiariza cu numele și misiunea acestora și învățând să-i cheme cât mai des în ajutor.  

        Ajutați de cei doi responsabili de grupă, au completat și semnat contractul de valori, după care au primit explicații despre importanța îngerului păzitor și au fost îndemnați să devină ei înșiși ”înger păzitor” pentru un alt coleg de tabără, participând la atelierul ”Îngerul, prietenul meu”.

      În partea a doua a zilei copiii s-au bucurat de mai multe întreceri sportive în cadrul olimpiadei prieteniei, devenită tradiție în cadrul taberei noastre. Nu au lipsit nici momentele de socializare și jocuri libere.

       Rugăciunea de seară și atelierul ”Întreabă preotul” au hrănit sufletele participanților, umplându-le de harul lui Dumnezeu.

     Seara copiii au participat la un moment de divertisment dedicat tuturor celor prezenți.