Școala românească a parohiei Pescara

Școala românească a parohiei Pescara

Școala românească a parohiei Pescara

 

           Ajunsă deja în al doisprezecelea  an de existență, ȘCOALA PAROHIALĂ își va redeschide porțile sâmbătă, 9 septembrie 2023, la ora 15.00.  Experiența acumulată de-a lungul anilor în educația copiilor, dar și permanenta pregătire profesională a echipei prin training-uri de comunicare ne recomandă ca adevărați parteneri în procesul educațional dintre părinți, școală și biserică.

       Pe lângă familiarizarea cu limba, cultura, trecutul și prezentul țării noastre de origine, țelul acestui program este de a-i ajuta pe copii să petreacă mai mult timp împreună, într-un cadru și anturaj determinate de valorile creștine, care să constituie o alternativă solidă și o provocare la adresa „ofertei” culturii dominante, foarte secularizate, în care trăim.

ÎN CE ANUME CONSTĂ ȘCOALA PAROHIALĂ?

     Vor fi organizate două grupe de vârstă, care vor lucra concomitent sâmbăta, între orele 16.00 și 18.00  cu pauzele de rigoare și cu vacanțele comune cu acelea din cursul anului școlar.

     Cele două ore vor fi organizate astfel:

–         prima parte 40 min – recapitularea temelor precedente și prezentarea celei noi

–         a doua parte 40 min – seminarizarea și recapitularea celor învățate

–      ultimele 30 min. vor fi rezervate activităților practice și atelierelor 

      Școala parohială va fi dedicată limbii, literaturii și culturii române, cu scopul de a le introduce copiilor noțiuni fundamentale de gramatică a limbii române și de a-i familiariza cu numele mari din galeria autorilor români mai vechi și mai noi.

     Va fi dedicată alternativ istoriei și geografiei României, în cadrul unui tur virtual al țării noastre. Vom avea studiul de bază al pianului urmând ca cei interesați să ne comunice.

       Se vor face diferite ateliere de (pictură, bricolaj, muzică sau alte activități, în funcție de talentele voluntarilor și de înclinațiile artistice ale micuților).

CUM POATE FI ÎNSCRIS UN COPIL?

     Prin completarea unui formular de înscriere, care poate fi găsit la pangarul parohiei. Odată completat, formularul va fi depus la pangar sau scanat și trimis prin email la adresa pescara@mitropolia.eu.

CINE SE POATE ÎNSCRIE?

     În principiu toți copiii care au vârsta cuprinsă între 5-18 ani; dar datorită spațiului de lucru și al personalului didactic numărul de locuri este limitat la 80 de copii, așa că vă sfătuim să nu așteptați prea mult.

CE PRESUPUNE ÎNSCRIEREA UNUI COPIL LA ȘCOALA PAROHIALĂ?

     Cursurile oferite în cadrul Școlii parohiale sunt gratuite. Singurele obligații pe care părinții trebuie să și le asume sunt să-și aducă copiii la școală în mod regulat, anunțând (și motivând) eventualele absențe, și să pregătească, atunci când le vine rândul, prin rotație, o gustare pentru toți copiii înscriși. Acolo unde, din motive obiective, cea de-a doua obligație nu poate fi asumată de o familie, ea poate fi suspendată.

      Avem în vedere și organizarea câtorva ieșiri, care vor presupune, în mod firesc, unele costuri. Acolo unde părinții nu vor putea asuma aceste costuri, vom încerca să le acoperim din fondurile parohiei, încât fiecare copil să poată participa la întregul program.

Cum putem ajuta?

     Într-o mulțime de feluri. Voință să fie!

     În primul rând, puteți ajuta implicându-vă efectiv și punându-vă la dispoziție o fărâmă din timpul dvs. liber și talanții pe care vi i-a dăruit Domnul. Vă puteți anunța disponibilitatea fie la biserică, fie prin telefon, părintelui Alin Iarca (3294690311).

         Pentru o reușită cât mai bună a proiectului parohial Școala românească este necesară și implicarea părinților prin conservarea și implementarea învățăturilor și valorilor dobândite la școala parohială.

      Nu în ultimul rând, pe lângă resursele umane, desfășurarea acestui proiect necesită o cantitate semnificativă de resurse materiale. Dacă cele dintâi vor putea fi asigurate prin voluntariat, cele din urmă (cărți, planșe, hărți, proiectoare, materiale pentru ateliere – ca să amintim numai câteva dintre necesități) vor trebui să fie acoperite din fondurile proprii ale parohiei.

Realizări în cadrul școlii parohiale!

În urma participării la cursurile școlilor parohiale, copiii au beneficiat de:

 

  

 

  • tabere realizate în Italia, 103 de copii au beneficiat de TABĂRA CREȘTINĂ ”VACANȚA BUCURIEI -iunie 2023"

 https://www.youtube.com/watch?v=5LrL7hdCSQk

 

 

https://www.facebook.com/POR.Pescara/videos/852767952734041

 

  • participare la Festivalul Bucuriei etapa protopopială

 https://www.youtube.com/watch?v=TOuSjOWhMfU

 

  • participarea la festivalul Din inimă de român

https://www.youtube.com/watch?v=r3QHpaz0Qxk

 

  • copiii au beneficiat de o educație realizată prin cânt, joc și voie bună

https://www.youtube.com/watch?v=KcubmElqTnw&t=18s

 

PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ PESCARA

Via Caduti per Servizio, Pescara

Pr. Alin Iarca - Tel. 329 46 90 311

E-mail: pescara@mitropolia.eu

Web: www.parohia-pescara.it

https://www.facebook.com/parohiaortodoxaromana.pescara

https://www.facebook.com/POR.Pescara/

www.tiktok.com/@chiesaortodossapescara