Moment sportiv aniversar în cadrul parohiei Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana

Moment sportiv aniversar în cadrul parohiei Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana

Moment sportiv aniversar în cadrul parohiei Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana din localitatea Pescara

 

 

         Douăzeci de tineri și adulți români alcătuiesc de doi ani un grup de fotbal intitulat  sugestiv Calcetto PORP  și se întâlnesc cu mult entuziasm și seriozitate organizând un meci de fotbal, o activitate sportivă ce a devenit tradiție pentru noi în fiecare sâmbătă.

            De data aceasta întâlnirea a fost diferită, deoarece fiecare participant al acestei activități sportive a venit însoțit de familie și am petrecut o frumoasă seară împreună.

       Ca o încununare a momentelor frumoase petrecute pe terenul de fotbal, la sfârșitul partidei fiecare participant a primit câte o medalie și a ridicat cupa pregătită special pentru a marca doi ani de activitate sportivă în cadrul grupului Calcetto PORP.

        În parohia din localitatea Pescara susținem astfel activități deoarece pot fi un exemplu bun pentru toți copiii și adolescenții noștri care adesea se izolează în camerele lor, robiți de lumea virtuală, întrerupând contactul direct cu cei de vârsta lor.

       Se știe că practicarea constantă a unei activități sportive ne disciplinează atât trupul cât și mintea , de aceea noi ca și adulți, mai întâi prin exemplul personal, iar mai apoi prin îndemn prietenesc trebuie să le insuflăm acestora dragostea pentru pasiunile ziditoare. Totodată asemenea evenimente sunt benefice pentru întreaga comunitate deoarece sunt prilejuri de întărire a unității și a solidarității între membrii acesteia.