Copiii școlilor parohiale din Pescara, L' Aquila și Rovigo au vizitat Roma

Copiii școlilor parohiale din Pescara, L' Aquila și Rovigo au vizitat Roma

Copiii școlilor parohiale din Pescara, L' Aquila și Rovigo au vizitat Roma

 

 

     Vineri, 29 martie 2024, un grup de 50 de copii și tineri Nepsis de la Parohiile din Pescara, Rovigo și L’Aquila, însoțiți de familiile preoților parohi, au poposit în cetatea Romei. Cu ajutorul prețioaselor indicații ale tinerei Maria Militaru, Senior Nepsis Roma, și ale doamnei preotese Ionela Ivan, aceștia au putut descoperi câteva din comorile religioase și turistice ale capitalei italiene, bucurându-se totodată de revederea cu prietenii dragi din frăția Nepsis.

      Această excursie face parte din programul catehetic “Pe urmele Sfinților”, desfășurat în cadrul școlilor parohiale din Pescara, Rovigo și L’Aquila.

   Astfel activități, cuprinse în curiculara școlilor parohiale, sunt organizate grație echipei formată din preoți și preotese, care au o experiență bogată în lucrul cu copiii la școlile parohiale, dar și în organizarea excursiilor și taberelor de vară, care au ca scop comun consolidarea competenţelor de comunicare verbală și în scris în limba română ale copiilor români născuți în Italia sau veniți în Italia la vârste timpurii, prin activităţi integrate predefinite.