Copiii școlii parohiale din localitatea Pescara l-au colindat pe Preasfințitul Părinte Episcop Siluan

Copiii școlii parohiale din localitatea Pescara l-au colindat pe Preasfințitul Părinte Episcop Siluan

Copiii școlii parohiale din localitatea Pescara l-au colindat pe Preasfințitul Părinte Episcop Siluan

 

 

        Marți 19 decembrie 2023, cele două grupe de copii a școlii românești de la parohia Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana din localitatea Pescara, l-au colindat pe Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

       Preasfințitul Părinte Siluan le-a vorbit copiilor și le-a spus că ceea ce au făcut ei prin colind este foarte important, iar cine colindă se aseamănă îngerilor, păstorilor și magii care au anunțat și au vestit Nașterea Domnului. Tot așa și noi atunci când mergem cu colindatul vestim Nașterea Domnului. Nașterea Domnului pentru noi înseamnă că cineva pe lumea aceasta este Mântuitor, adică cel care poate să ne ajute să ne scoată din ceea ce este mai greu pe lumea aceasta, ceea ce noi nu putem să rezolvăm singuri. Pe lumea aceasta nu putem să scăpăm singuri nici de suferință, nici de moarte ci este cineva pe lumea aceasta, Dumnezeul nostru, Mântuitorul nostru, care poate să ne ajute să ne eliberăm și de suferință și de moarte. Nu să nu mai suferim pe lumea aceasta, ci să ducem suferința cu aceeași încredere cu care a dus-o El și să trecem prin moarte ca prin paști. Atunci când mergem cu colindatul vestim Nașterea Domnului. Preasfințitul Siluan le-a spus mamelor prezente că cel mai mare bine pe care o mamă îl poate face pentru copiii ei este să poarte de grijă să primească credința să o trăiască și să o ducă mai departe. E mai mare bine decât dacă le-ar lăsa toate bogățiile lumii acesteia, pentru că credința înseamnă că ei vă vor cinsti, vă vor respecta, vor prețui jertfa pe care ați făcut-o ca ei să fie bine și să aibă toate cele necesare și ei o să prețuiască jertfa pe care au făcut-o.

La final copiii au primit din partea Preasfințitului, câte un calendar și un mic dar.