Comunicat de presă

Comunicat de presă

Comunicat de presă

 

       Parohia Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana a obținut în acest an un sprijin financiar din partea Departamentului pentru Românii de Pretutindeni (DRP), în valoare de 92.580,00 lei pentru derularea proiectului ȘCOALA ROMÂNEASCĂ DIN PESCARA - ARMONIZAREA ȘI ÎMPLETIREA VALORILOR ROMÂNEȘTI CU CELE EUROPENE 2022.

      Acest proiect are ca obiectiv  principal perpetuarea valorilor culturale și educaționale românești prin conștientizarea apartenenței la identitatea națională lingvistică de copiii născuți în familiile mixte, dar și a copiilor care provin din zone diferite ale țării sau chiar de ednii diferite și se va desfășura în localitatea Pescara.

      Fondurile nerambursabile atrase de asociație în cadrul Sesiunii de Finanțare 2022, lansată de DRP, vor fi direcționate într-o serie de activități precum - Binecuvântarea lucrărilor de pictură în frescă de la altarul bisericii de zid, unde am avut ca invitat special pe domnul secretar de Stat Gheorghe Cârciu, Festivalul Bucuriei unde au participat peste 150 de copii, Ziua Iei și a portului popular, Ziua mamei creștine, Ziua națională a României, Campania parohiei Pescara de donare de sânge – O șansă la viață,  Diaconia săraci și pribegi,  Vacanța prieteniei din pridvorul bisericii la care sunt așteptați 60 participanți.

       În același timp, vor acoperi continuarea lucrărilor de amenajare a spațiilor folosite pentru activitățile din cadrul școlii parohiale se dorește realizarea a 250 mp. de pardoseală în interiorul cerdacului din lemn ce înconjoară construcțiaașezământului parohial, spațiu folosit deseori în activitățile școlii parohiale.

        Departamentul pentru Românii de Pretutindeni sprijină activitatea românilor de pretutindeni și acordă finanţări nerambursabile proiectelor dezvoltate de mediul asociativ, care urmăresc păstrarea, dezvoltarea şi afirmarea identităţii etnice, culturale, religioase şi lingvistice a românilor din vecinătate şi din diaspora, precum şi întărirea legăturilor dintre România şi comunităţile româneşti din afara graniţelor ţării.